GCFF - Bringing films to life - 17-29 April 2018 GCFF - Bringing films to life - 17-29 April 2018

COMMONWEALTH STORIES ON SCREEN: A SHORT FILM PROGRAM

COMMONWEALTH STORIES ON SCREEN: A SHORT FILM PROGRAM

IN ASSOCIATION WITH FESTIVAL 2018

FREE | ALL AGES

Pull up a deck chair, grab some popcorn and enjoy an array of bite-sized stories on the big screen.

This specially curated program showcases the talent, perspectives, issues and ideas from up to 70 Commonwealth nations and territories.

Designed for general audiences, the program is perfect for the whole family, and will delight and intrigue all.

Films selected to screen in the Commonwealth Stories on Screen program are:

 

Name of Film Director Type of film Country/Territory
Somersault Pike Kate Lefoe Fiction Australia
Fysh Billie Pleffer Fiction Australia
The Boggabilla Bus Mitch Kennedy Fiction Australia
Fish With Legs Dave Carter Animation Australia
The World’s Oldest Person Cate Stewaart Mock Documentary Australia
Welcome To Country Dean Gibson Fiction Australia
Mrs McCutcheon John Sheedy Fiction Australia
Amar Dhaka Bengali Filmmakers Visual Documentary Bangladesh
A Day In A Bajan Life Pelle Hybbinette Documentary Barbados
Manna D.E. Hyde Fiction Belize
Welcoming Arms Rosanne Ma Documentary Bermuda
Undisturbed Places Maciej Tomków Visual Documentary Botswana
The Path Of Grey Owl Goh Iromoto Documentary Canada
Birdlime Evan DeRushie Animation Canada
Dog Save The Queen Marcus Hamill Fiction Cook Islands
Aka’ou – Tatatau in the Cook Islands Robert George Documentary Cook Islands
Mou Piri – A Cook Islands Love Song Karin Williams Doco/Drama Cook Islands
Semele Myrsini Aristidou Fiction Cyprus
This Is Dominica Van Ditthavong Documentary Dominica
Green Triangles Dan Barham / Andy Rogers Visual Documentary Dominica
New Boy Norman Tamkivi Fiction England
Big Bag Daniel Greaves Animation England
Robot and Scarecrow Kibwe Tavares Fiction England
Litterbugs Peter Stanley-Ward Fiction England
Perched Liam Harris Animation England
The Last Frontier Stanley Leroux Visual Documentary Falkland Islands
Heartbeats of Fiji Jon Kasbe Documentary Fiji
Beautiful Guernsey Chris Tostevin-Hall Visual Documentary Guernsey
Pardesi Mariana Ramírez Animation India
Faces and Places Nikita Deshpande Visual Documentary India
Immortals Erik Morales Documentary India
Riders of the Well of Death Erik Morales Documentary India
IOM TT Chris Kippenburger Documentary Isle Of Man
Land We Love Douglas Bernardt / Filipe Zapelini Documentary Jamaica
Cleveland Brendan Young Documentary Jamaica
Chickens For Kimaru Eriss Khajira / Anne van Campenhout Doco/Drama Kenya
Kukimbia Spencer MacDonald / Eva Verbeeck Documentary Kenya
High Tide Joel Sharpe Documentary Kiribati
In Search Of Fire René Eckert Documentary Lesotho
Dancing In Limbo Hannah Bradford, Amanda Larsh, Nick McDonald Documentary Malawi
The Cliff House Jin Yao Wong Animation Malaysia
Exit Cardin Phua Animation Malaysia
Prickly Pear Alex Camilleri Fiction Malta
Mystic Mauritius Damien and Alexis Dittberner Visual Documentary Mauritius
Bomb Sniffing Rats Dan Mace Documentary Mozambique
Another Sunny Day Tim Huebschle Documentary Namibia
Possum Dave Whitehead Fiction New Zealand
Ajax – The Kea Conservation Dog Michael Weatherall Documentary New Zealand
Fire In Cardboard City Phil Brough Animation New Zealand
The Coffin Club Briar March Doco/Drama New Zealand
How Mr and Mrs Gock Saved the Kumara Felicity Morgan-Rhind Documentary New Zealand
The Man Who Fell Up Ebele Okoye Animation Nigeria
Plaything Eri Umusu / Nurdin Momodu Animation Nigeria
Tommy Nee – ‘Feel’ Johnny Beasley Doco/Drama Niue
A.L Cashell Horgan Fiction Northern Ireland
Boogaloo and Graham Michael Lennox Fiction Northern Ireland
The Silent Conversation William Williamson Documentary Pakistan
The Tale of the Coconut Marc Thummler Fiction Papua New Guinea
The World’s First Bicycle Conrad Molleson Animation Scotland
Wilderness Temujin Doran Documentary Scotland
Spindrift Selina Wagner Animation Scotland
A Million Waves Daniel Ali Documentary Sierra Leone
The Kopi Masters Kai Yuan Documentary Singapore
Tide Of Change Amie Batalibasi Documentary Solomon Islands
The Sound of Silence Dan Mace Visual Documentary South Africa
Lanka Lanka Jacco Kliesch Visual Documentary Sri Lanka
Kakkutta Ishani Jayamaha Fiction Sri Lanka
Emkhatsini (Between) Toa Stappard Fiction Swaziland
Jonah Kibwe Tavares Fiction Tanzania
Metiver In Paramin Jonathan Barcant Documentary Trinidad & Tobago
Tales From Nanumea: Defeat of Tulaapoupou George Samuels Animation Tuvalu
Tales From Nanumea: Pai & Vau George Samuels Animation Tuvalu
Tales From Nanumea: Te Lima George Samuels Animation Tuvalu
Heart Of Africa Michael Sugrue Visual Documentary Uganda
Masso Awwo Duncan Senkumba Animation Uganda
My Garden No Longer Scott Schimmel Doco/Drama Vanuatu
My Brief Eternity Clare Sturges Documentary Wales
Islet – ‘Final Drive’ Ewan Jones Morris Animation Wales

DATES AND TIMES

Festival 2018: 4-15 April, 2018 | Across the Gold Coast

JOIN CINEFILE E-News

Stay up to date with the Gold Coast Film Festival.

You have Successfully Subscribed!

Share This

Share this post with your friends!